HSE-MS

HSE-MS

HSE-MS

اصطلاح  hse-msشامل دو عبارت و اصطلاح hse و ms می شود. hse مخفف کلمات environment  محیط زیست و safety ایمنی و health سلامت هست.ms مخفف کلمات management در معنای مدیریت و system در معنای سیستم میباشد. حالا با توجه به این تفاسیر می توان گفت hse – ms یا همان hse در معنای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی هست که الزاماتی را برای شرکتها تعریف می کند که تلفیق دو سیستم ، ایمنی و بهداشت شغلی و همچنین محیط زیست می شود. hse یا همان hse – ms در حقیقت گواهینامه نیست بلکه یک مدل هست که الزامات بیان شده درون آن بسیار شباهت با الزامات دو سیستم مدیریتی ، ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی دارد. hse – ms مدلی هست که تلفیقی از دو استاندارد ایزو14001 و ایزو 45001 را درون خود تعریف می کند و برای تمامی سازمانها و شرکتها با هر نوع فعالیتشان کاربرد دارد. شاید که بتوان اینگونه گفت که ریشه و بنیان و اصالت hse تلفیقی از دو استاندارد ایزو 14001 و ایزو45001 بوده و این امر به علت الزامات مشترک زیادی هست از این دو استاندارد با hse و hse یا hse – ms با hse وزارت کار کاملا با هم متفاوت هستند.

تمایل میان مجموعه ها و سازمانها و شرکتها برای طراحی و پیاده سازی دو استاندارد جهانی و بین المللی ایزو14001 و ایزو45001 مدلی را ایجاد کرد که این دو استاندارد 14001 و استاندارد 45001 را با یکدیگر تلفیق و ترکیب نمود و باعث ایجاد مدل hse یا hse – ms گردید. طی استقبال شرکتها و سازمانهای متقاضی گواهی نامه hse – ms و ترویج اصطلاح hse در بین کارفرمایان ، باعث شد که نام گواهینامه hse و یا همان hse – ms بر زبانها بیوفتد و تبدیل به یکی از گواهینامه های اصلی مناقصات شود که البته اطلاق این مدل به گواهینامه hse کار درستی نیست و اما که با این عنوان مصطلح گردیده اما درست اینه که گفته بشود مدل hse – ms .

hse – ms امروزه در غالب مناقصات از طریق پیمانکاران مناقصات از سازمانها بخصوص سازمانهای پیمانکاری درخواست می گردد و بیان می شود گواهی نامه hse یا همان hse – ms را ارائه دهند که همین درخواست به فراگیری گواهی نامه hse – ms تبدیل شد و مصطلح شدن و تبدیل شدن این مدل به عنوان گواهی نامه hse – ms که همانطور که گفته شد از لحاظ اصولی درست نبوده و نیست و hse – ms یک مدل هست و نباید در گروه گواهی نامه قرار می گرفت و به عنوان گواهی hse رواج می یافت. اخذ گواهی نامه hse جهت مناقصات امروزه تبدیل شده است به یکی از دغدغه ها و الزامات سازمانها و غالبا هم کارفرمایان مناقصه گزار گواهی نامه hse یا hse – ms را می خواهند، به همین دلیل سازمانهای شرکت کننده درون مناقصات برای دریافت گواهی hse – ms بایستی که بدانند که hse چیست و از کجا می توانند گواهینامه hse بگیرند. البته باید که دقت کنند کارفرمای مناقصه گزار hse را می خواهد بگیرد یا hse اداره کار را که گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران هست و شرکت درخواست کننده باید ابتدا بداند کدام نوع hse را می خواهد. در ادامه فرق دو گواهی نامه hse یا همان hse – ms با hse اداره کار را مختصرا برایتان بیان می کنیم.

hse یا hse – ms به علت الزامات مورد نیاز مشترک و مورد نیاز زیادی که با گواهینامه ایزو9001 دارد بهترست که با استاندارد ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت به طور یکپارچه و همزمان طراحی و پیاده سازی و همچنین اخذ گردد و یا شایسته هست در ابتدا سازمان درخواست کننده hse ، ایزو 9001 را داخل سازمانش طراحی و پیاده سازی کرده و اجرایی کند و سپس جهت اخذ hse اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی نامه ایزو9001 اینجا کلیک کنید.

 

تفاوت hse یا hse – ms با hse وزارت کار

گواهی نامه hse یا hse – ms در برابر پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به شرکتها و سازمانها اعطا می شود و هم به فرد اعطا می گردد و هم به سازمانها و این گواهی توسط cb ها یا همان مراجع صادر کننده ایزو صادر می گردند و الزامات تعریف شده دو استاندارد ایزو14001 و ایزو45001 را درون خودش گنجانده است. گواهی نامه hse بعد از پیاده سازی الزامات محیط زیستی و ایمنی و بهداشت تعریف شده درونش بعد از ممیزی دریافت و اخذ می گردد. اما گواهی نامه hse اداره کار ، گواهی نامه ای هست که پس از تایید وضعیت ایمنی پیمانکار و عملیات پیمانکاری از طریق وزارت کار و امور اجتماعی و طی یکسری کلاسها و آموزشهای لازمه به سازمانهای پیمانکاری داده می شود. در خصوص hse وزارت کار و در واقعیت و اصطلاح درست صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران به ایمنی عملیات پیمانکاران و بررسی حوادث کاری می پردازد و اما hse یا hse – ms به مباحث بهداشت و محیط زیست می پردازد. مرجع صادر کننده hse و همان hse – ms مراجع صادر کننده ایزو و hse تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، وزارت کار می باشد. با توجه به همه این موارد قطعا روند اخذ گواهی hse – ms و hse با hse وزارت کار با توجه به مراجع صادر کننده متفاوت کاملا با هم فرق دارد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران درجهت ارتقا سطح دانش فنی متقاضیان اقدام به ارائه مشاوره کاملاً رایگان و دیدگاه لازم درخصوص گواهی نامه hse – ms  مینماید

 

 

HSE-MS چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .