گواهی‌نامه ISO

گواهی‌نامه ISO

گواهی‌ نامه ISO

گواهی‌ نامه ISO بعنوان یک ضمانت ‌نامه معتبر در هر سازمان و شرکتی عملکرد مثبتی را ایفا می‌نماید. سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که بدنبال جلب رضایت مشتریان و تصاحب بازارهای داخلی و حتی تصاحب بازارهای بین المللی می‌باشند مسلما خیلی بهتر و سریع‌تر و راحت‌تر با اخذ گواهینامه‌های ایزو می‌توانند اهدافشان را عملی نمایند. همچنین اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو برای حضور در مناقصات و برند سازی و بالا بردن سطح کیفیت محصولات و خدمات بسیار مهم و ضروری می‌باشد. امروزه گرفتن امتیاز vendor List ، وندور لیست یا همان اخذ عنوان تأمین کنندگان یا فروشندگان مایحتاج سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ جز دیگر اهداف پر کاربرد جهت اخذ انواع گواهی‌نامه‌های ISO شده است.

گواهی‌ نامه‌های ISO برای اکثر مشاغل و حرفه‌ها از طرف سازمان استاندارد جهانی یا همان سازمان ایزو تهیه و تنظیم می‌شوند. استانداردهای ایزو شامل مشاغل خدماتی، فنی و‌مهندسی، آموزشی و درمانی، تولید کنندگان صنایع غذایی، صنایع بهداشتی و آرایشی، مشاغل مربوط به انواع صنایع و معادن و فلزات و صنایع خودروسازی و نفت و گاز و ... می‌شوند. حدود ۲۴۰۰۰ استاندارد و گواهی‌نامه ISO توسط سازمان استاندارد جهانی ایزو به ثبت رسیده است.

 

انواع گواهی‌نامه‌های ISO

 

گواهی‌نامه‌های عمومی ISO

سازمان استاندارد جهانی یا سازمان ISO یکسری از قوانین و ملزومات استانداردهایش را طوری تنظیم، تهیه و تدوین نموده است که شامل حال تمامی مشاغل و حرفه‌ها در هر سازمان و شرکتی می‌شوند و قابلیت طراحی، اجرا و پیاده سازی را دارند. گواهینامه‌های عمومی ایزو شامل استانداردهای مدیریتی می‌شوند. گواهینامه‌های مدیریتی در واقع طراحی و اجرا و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌هایی است که شامل اجرای سیستم‌های مدیریتی صحیح در تمامی فرآیندهای هر سازمانی می‌باشد. اولین، اصلی‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه مدیریتی عمومی ایزو ۹۰۰۱ به معنی سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ به معنی سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ به معنی سیستم مدیریت کیفیت ایمنی و بهداشت شغلی از دیگر گواهینامه‌های عمومی و پرکاربرد محسوب می‌گردند. ایزو ۱۰۰۰۲ به معنی سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان، ایزو ۱۰۰۴ به معنی سیستم مدیریت رضایت مشتریان هم از دیگر گواهینامه‌های عمومی مدیریتی محسوب می‌گردند.

 

گواهی‌نامه‌های تخصصی ISO

سازمان استاندارد جهانی یا همان سازمان ایزو ISO برای تمامی مشاغل و حرفه‌‌ها قوانین و ملزومات خاصی را هم تهیه و تدوین نموده است. یعنی اینکه برای هر نوع زمینه فعالیتی بغیر از استانداردهای عمومی ، استانداردهای تخصصی نیز تعیین نموده است. ایزو ۲۹۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ایزو ۱۳۴۸۵ با نام سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی و .. چند نمونه از گواهی‌نامه‌های تخصصی ایزو می‌باشند.

 

گواهی نامه‌ ISO از طرف چه سازمانی صادر می‌گردد؟

در ابتدا لازم به ذکر است بدانید کار صدور گواهینامه ایزو برعهده سازمان جهانی ایزو نمی‌باشد و کار سازمان استاندارد جهانی تهیه، تنظیم و تدوین انواع استانداردهای مورد نیاز روز جهان می‌باشد و کار صدور انواع گواهینامه‌های ایزو را بر عهده یک نهاد رسمی و بسیار معتبر به نام انجمن بین المللی اعتبار دهندگان یا International Accreditation Forum که در اصطلاح IAF نامیده می‌شود قرار داده است. البته انجمن IAF هم بصورت مستقیم کار صدور گواهینامه ایزو را انجام نمی‌دهد و وظیفه اعتبار دهی و تأیید یکسری از سازمان‌ها و مراکز دولتی و رسمی در کشورهای عضو انجمن سازمان ایزو را دارد. مراکز اعتبار دهنده را Accerdiation Body یا در اصطلاح AB می‌نامند. البته باز هم نکته قابل توجه اینجاست که AB ها هم کار صدور گواهینامه ایزو را انجام نمی‌دهند و مراکزی بعنوان مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو که تحت تأیید AB ها اعتبار دهی می‌شوند کار صدور انواع گواهی‌نامه ISO را برعهده دارند. مراجع صدور گواهینامه ایزو را Certification Body یا در اصطلاح CB می‌نامند. اخذ و دریافت گواهینامه ایزو بصورت مستقیم از مراجع صدور گواهی‌نامه ISO مخصوصا از مراجع خارجی و بین المللی کاری سخت و مشکل می‌باشد و مراکز مشاوره ایزو بعنوان یک پل ارتباطی میان مراجع صدور ایزو و متقاضیان اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو دسترسی و دریافت گواهینامه ISO را انجام می‌دهند. مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران هم بعنوان یک مرکز و پل ارتباطی معتبر و رسمی در تمامی مراحل اخذ گواهی‌نامه ISO آمادگی ارائه خدمات و مشاوره رایگان را خدمت درخواست کنندگان و متقاضیان انواع گواهینامه‌های ایزو دارد.

 

تعیین اصالت و اعتبار گواهی‌نامه ISO

پروسه اخذ یک گواهینامه ایزو معتبر و اصیل بصورت مفید و مختصر با توجه به مطالب فوق عبارت می‌شود از اینکه مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو یا همان CB که تحت اعتبار یک مرکز اعتبار دهنده دولتی AB باشد و نهاد AB هم عضو انجمن بین‌المللی اعتبار دهندگان بنام IAF باشد. چنانچه گواهینامه‌ای با این رزومه صادر شود اصالت و اعتبار گواهینامه مورد تأیید می‌باشد. ولی هنگامی که مرجع صادر کننده گواهی‌نامه ISO تحت اعتبار AB رسمی عضو انجمن IAF نباشد گواهی‌نامه ISO صادر شده فاقد صلاحیت و اعتبار می‌باشد

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .