گواهینامه ISO برای شرکت در مناقصه

گواهینامه ISO برای شرکت در مناقصه

گواهینامه ISO برای شرکت در مناقصه

دریافت گواهینامه ISO برای شرکت در مناقصه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی حضور در مناقصات پیگیر آن هستند. سازمان‌ها و ارگان‌های مناقصه گذار بغیر از درخواست گواهینامه ISO در لیست مدارک مورد نیاز یکسری گواهینامه‌های دیگر همچون گواهینامه HSE ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) ، گواهینامه تأیید صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) ، گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهینامه رتبه انفورماتیک و HSE PLAN را با توجه بنوع فعالیت از متقاضیان شرکت در مناقصات خواستار می‌باشند. اکنون در این مطلب به معرفی انواع گواهینامه های ایزو مورد نیاز برای شرکت در مناقصه‌‌ها می‌پردازیم.

 

ایزو ISO چیست؟

ISO مخفف عبارت International Standard Organisation بمعنای سازمان جهانی استاندارد می‌باشد. وظیفه سازمان ایزو تهیه و تدوین یکسری قوانین و دستورالعملهایی برای بالا بردن کیفیت و بهبود کار مجموعه‌ها می‌باشد. سازمان جهانی ایزو برای اکثر مشاغل و کسب و کارها استانداردهایی را تنظیم کرده است که هم بصورت گواهینامه‌های عمومی و هم بصورت گواهینامه‌های تخصصی برای سازمان‌ها ارائه شده است. سؤال متداول و رایج متقاضیان شرکت در مناقصات مخصوصا شرکت‌های پیمانکاری این است که برای شرکت در مناقصه به چه گواهینامه‌هایی نیاز دارند؟

اولین و مهم‌ترین گواهینامه ISO ، گواهینامه ISO9001 عنوان سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. گواهینامه ISO14001 بعنوان سیستم مدیریت زیست محیطی و گواهینامه 45001ISO بعنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم جز گواهینامه‌های عمومی و مرجع درهر حوزه و فعالیتی می‌باشند. اخذ و دریافت همزمان سه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نشان دهنده داشتن یک سیستم مدیریتی یکپارچه در سطح سازمان می‌باشد. گواهینامه IMS بعنوان سیستم مدیریت یکپارچه جز گواهینامه مورد نیاز برای شرکت در مناقصه‌ها می‌باشد.

گاهی اوقات سازمان‌های مناقصه گذار درخواست گواهینامه HSE از افراد شرکت کننده دارند. گواهینامه ایمنی یاHSE یعنی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط کار و اخذ دو‌گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ یعنی داشتن HSE در محیط کار. پس میتوان نتیجه گرفت که اگر سازمانی سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱را دریافت نماید برای ورود به مناقصات هم گواهینامه ISO هم گواهینامه HSE و هم گواهینامه IMS را دارد و می‌تواند بغیر از بحث هزینه‌ها امتیاز بالاتری را برای شرکت در مناقصه کسب نماید.

گواهینامه‌های ISO به دو صورت گواهینامه‌های بین المللی، دولتی و غیر دولتی صادر می‌شوند. اکثر سازمان‌ها و کارفرمایان مناقصه گذار در مورد نوع گواهینامه ISO ایراد نمیگیرند بهمین جهت متقاضیان شرکت در مناقصه اکثرا بدنبال گواهینامه ISO صادر شده از طرف مراجع می‌روند زیرا هم در طی مدت زمان کوتاه‌تری آماده می‌شوند و همچنین ارزان هستند. مراجع صدور گواهینامه‌های ایزو خصوصی بسیار هستند ولی متأسفانه یک‌سری شرکت‌های سودجو با ارائه مدارک تقلبی متقاضیان و مشتریان محترم را گمراه کرده‌اند.

مراجع صدور یا CB گواهینامه‌های ایزو که مؤسسات اعتبار دهنده یا AB آنها عضو انحمن بین المللی اعتبار دهندگان IAF باشد می‌توانند گواهینامه ایزو بین المللی صادر نمایند. لیست کامل مراجع صدور گواهینامه ایزو بین المللی در سایت مرکز .... می‌باشد. مراجع صدور خصوصی یا غیر دولتی مراجعی هستند که مؤسسه اعتبار دهنده آن‌ها عضویت در انجمن بین المللی اعتبار دهندگان IAF ندارند و بصورت خصوصی فعالیت می‌کنند.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی ... توصیه می‌کند کلیه سازمان‌ها و شرکت‌ها سعی نمایند قبل از ورود به هر مناقصه‌ای مجموعه خود را برای شرکت در مناقصه آماده نمایند و بدنبال اخذ گواهینامه‌های ایزو از طرف مراجع بین المللی باشند. مسلما دریافت گواهی از مراجع بین المللی معتبرتر خواهد بود و مستند سازی و اجرای قوانین و دستورالعملهای استاندارد مورد نظر در مجموعه امتیازات بسیار زیادی برای سازمان‌ها بدنبال خواهد داشت.چنانچه سازمانی تازه تأسیس باشد و از نظر مالی توان کمتری داشته باشد می‌تواند از طریق مراجع خصوصی اقدام به اخذ گواهینامه ایزو نماید و بعد از بهبود اوضاع و مساعد شدن شرایط گواهینامه بین المللی ایزو را جایگزین نماید.

گواهینامه‌های ISO 22000 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع غذایی و ISO 13485 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی و ISO 29001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت نفت و گاز و پتروشیمی و ... جز گواهینامه‌های خصوصی هستند که باتوجه بنوع فعالیت سازمان‌ها و مشاغل برای شرکت در مناقصه‌ها مورد درخواست متقاضیان قرار می‌گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گواهینامه‌های عمومی و خصوصی می‌توانید با مرکز مشاوره و اطلاع رسانی ... تماس برقرار نمایید و از خدمات و مشاوره رایگان کارشناسان مرکز بهره بگیرید.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی ...بعنوان یکی از اولین و بزرگترین مراکز مشاوره و صدور انواع گواهینامه‌های ISO و HSE و IMS و انواع گواهینامه ‌های ملی مربوط به اداره کار و سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشد که با اجرای مشاوره رایگان و خدمت رسانی می‌نماید

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .