گواهینامه ایزو برای مناقصه

گواهینامه ایزو برای مناقصه

گواهینامه ایزو برای مناقصه

گواهینامه ISO برای مناقصات یکی از اصلی ترین اهداف و شاید مهمترین مقصد شرکتها در خصوص دریافت و اخذ گواهی نامه ایزو هست. شرکتها و سازمانها و نهادها وقتی که می خواهند در مناقصه شرکت کنند یکی از انواع گواهی نامه هایی که اساسی و مهم هست و غالبا کارفرمایان مناقصه گزار از شرکتها آن را درخواست می کنند پس بسیار مهم هست که شرکتها قبل از هر کاری نسبت به اخذ ایزو اقدام کنند تا به یکباره وقتی می خواهند برای مناقصه اقدام کنند و حتی گاها زمان ندارند با مشکل مواجه نشوند. از انواع گواهی نامه های ایزو دیگری نیز که درون مناقصه ممکنست از شرکتها و نهادها خواسته شود، گواهی HSE و یا HSE – MS هست، از دیگر گواهی نامه های مورد نیاز مناقصه ، گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و انواع و اقسام گواهی های ملی و بین المللی را می توان نام برد. اما همان طوری که بیان گردید، مهمترین نوع گواهی که برای مناقصات و همچنین شرکت درون مناقصات ممکنست درخواست شود گواهی نامه ایزو هست که گواهی نامه ISO انواع و اقسام متعدد و متنوع و بسیاری دارد که به طور کلی به دو گروه تقسیم می شوند: گواهینامه ایزو عمومی و گواهی نامه ایزو تخصصی . به جز انواع عمومی ایزو ISO که در ادامه به آنها می پردازیم، انواع تخصصی ISO قسمت عمده ای از انواع ایزو را شامل می شود که متناسب با نوع فعالیت و زمینه فعالیت سازمان از شرکتها و نهادها و موسسات برای مناقصه درخواست خواهد شد.

گواهی نامه های ISO عمومی که در بالا و در ادامه به آنها اشاره گردید، عموما از تمامی شرکتها درخواست می گردد و حتی می توان با قاطعیت اینگونه گفت که این گواهی نامه های عمومی ایزو از تمامی شرکتها برای مناقصات درخواست خواهد شد. گواهی نامه های ایزو عمومی مورد نیاز و مورد استفاده تمامی شرکتها با هر نوع فعالیت می شود. مهمترین نوع گواهی از میان گواهی نامه های ایزو برای مناقصه سه گواهی ایزو عمومی هستند: گواهی ایزو9001 ISO9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت که مادر تمامی استانداردها هست و به احتمال خیلی زیاد و حتی با قاطعیت می توان گفت که ISO9001 از همه ی شرکتها با هر زمینه فعالیت وقتی می خواهند در مناقصه شرکت کنند طلب می شود. ایزو9001 الزامات کیفی مورد نیاز و مورد درخواست در کلیه ی فرآیندهای تمامی نهادها و سازمانها را با هر حوزه ی فعالیتی در بر گرفته و شامل می شود و به همین جهت به عنوان مادر تمامی استانداردها مصطلح گردیده است و درون مناقصه ممکنست از کارفرما درخواست گردد. ایزو14001تحت عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی نیز از دیگر انواع و اقسام گواهی های ایزو عمومی مورد نیاز شرکتها و نهادها برای شرکت در مناقصه هست و به عنوان یکی دیگر از عمومی ترین انواع گواهی نامه های ISO می باشد که از سازمانها و شرکتها ممکنه بخواهند و اصولا گواهی ISO14001 به همراه ISO45001 مکمل یکدیگر هستند و ایزو45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی یکی دیگر از انواع گواهینامه های ایزو عمومی هست که در حوزه ی مناقصه از شرکتها علی الخصوص از شرکتهای پیمانکاری درخواست خواهد شد و کارفرمای مناقصه گزار از موسسات متقاضی شرکت کننده در مناقصه درخواست خواهند کرد. این سه نوع گواهی نامه ایزو ISO عمومی ، ISO9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت ایزو9001 ، ISO14001 با عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو14001 و ISO45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو45001 ، غالبا هر سه با هم درخواست می گردد و به عبارتی می توان گفت که به نوعی مکمل یکدیگر هستند و سه یار همراه و جدا نشدنی هستند. لازم به ذکر ست که از طراحی و پیاده سازی به طور همزمان و یکپارچه سه استاندارد ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو45001 در کنار هم و به طور همزمان و یکپارچه به اصطلاح می گویند که شرکت و سازمان مربوطه یک سیستم مدیریت یکپارچه را داخل سازمانش ایجاد کرده است که اصطلاحا بهش IMS گفته می شود و زمانی که حرفی از IMS به میان میاید منظور پیاده سازی همزمان و یکپارچه همین سه استاندارد ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو45001 هست.

گواهی نامه های ایزو ISO تخصصی که متناسب با حوزه ی کاری و زمینه ی فعالیت سازمانها و شرکتها مشخص گردد و تعدادشان نیز زیاد بوده و ممکنست برای مناقصات از شرکتها درخواست گردد که از آن میان میتوان: ISO22000 ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ISO13485 ایزو13485سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ISO29001 ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و بسیاری از انواع و اقسام گواهی نامه های ایزو را نام برد که البته تعدد و تنوع انواع گواهی نامه های ISO به حدی زیادست که نمی توان در اینجا به آنها پرداخت و به ازای هر نوع فعالیتی یک یا چند نوع ایزو ISO تهیه و تدوین شده است که برای مشاهده آنها می توانید به سایت جهانی ISO به آدرس WWW.ISO.ORG مراجعه کنید.

 

مراجع صادر کننده گواهی ایزو برای مناقصه

مراجع صادر کننده گواهی نامه ISO برای مناقصه متنوع و متعدد هستند که کارفرمای مناقصه گزار تعیین می کند که شرکت متقاضی از کدام نوع از مراجع ایزو بایستی گواهی ISO را برای مناقصه بگیرد که در اکثر موارد نمی گویند که کدام مرجع مد نظر آنهاست و نوع غیر IAF ایزو نیز کافیست و در موارد نادر بنابر سختگیری شخص مناقصه گزار ممکنست که از شرکت مورد نظر برای مناقصات گواهی ISO تحت اعتبار IAF بخواهند که در غالب موارد به دلیل ارزان و فوری بودن ISO غیر IAF شرکتها به دنبال همین گواهی نامه های ISO غیر IAF هستند و همین ایزو غیر IAF کفایت می کند. توضیح بیشتر در این خصوص اینکه مراجع صادر کننده ایزو و یا همان CB تحت اعتبار و تحت نظر یک نهاد دولتی با عنوان AB فعالیت می کنند که خودشان بایستی تحت اعتبار و زیر نظر نهاد بین المللی IAF باشند و از طریق نهاد IAF مجوز ثبت و صدور ISO گرفته باشند. سازمان جهانی ایزو فقط و فقط نهاد بین المللی IAF را در مورد صدور ایزو ISO مورد قبول می داند. هنگامی که به سایت سازمان جهانی ایزو ISO مراجعه کنید می بینید که IAF را به عنوان یک مرجع معتبر معرفی کرده که IAF درون هر کشوری نمایندگانی دارد که همان AB ها هستند و تمامی AB ها درون سایت IAF به آدرس WWW.IAF.NU دیده می شوند. جهت مشاهده کلیه AB ها تنها کافی هست وارد سایت بشوید و بعد از ورود به سایت کشور مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و بر روی کشور مورد نظر کلیک نمایید و نهادهای AB هر کشور را می توانید درون سایت مشاهده نمایید. گروه دیگری از مراجع صادر کننده گواهی ISO نیز هستند که تحت اعتبار IAF نیستند و فعالیت نمی کنند و AB و CB داخلی هستند که برای مناقصات در غالب موارد همین نوع غیر IAF ایزو کفایت می کند.

 

مراحل اخذ ISO برای مناقصات

مراحل اخذ ایزو برای مناقصات موضوع مهمی هست که در خصوص اخذ ایزو برای مناقصه مطرح می شود که می توان اینگونه گفت:

انتخاب مراجع ثبت و صدور ایزو ISO

مستند سازی و استقرار و پیاده سازی ایزو ISO

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو ISO

ممیزی نهایی ایزو ISO

ثبت و صدور گواهی ایزو ISO

مرکز سیستم کاران به عنوان بزرگترین و یکی از اولین مراکز مشاوره و ثبت و صدور گواهی ISO ، انواع و اقسام گواهی نامه ISO را متناسب نیاز سازمان صادر می کند. جهت شرکت در مناقصه و اخذ گواهی ایزو جهت شرکت در مناقصات و کسب اطلاعات کافی از خدمات مشاوره رایگان مرکز بهره ببرید و در سریعترین زمان ممکن به گواهی ایزو خود برسید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .