گواهینامه ایزو - اخذ ایزو

GIVE-ISO-CERTIFICATION-2 

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو

گواهی نامه ایزو جهت دریافت به آگاهی و اطلاع کافی نیاز دارد و متقاضیان و شرکتهای متقاضی اخذ ایزو در ابتدا بایستی از میزان و چگونگی اعتبار شرکت صادر کننده ایزو اطلاع و آگاهی کافی داشته باشند و بدانند که مرجع انتخابی آنها دارای اعتبار و مجوز صدور گواهی ایزو هست یا خیر؟ بایستی ابتدا شرکتهای صادر کننده و ثبت و صدور ایزو شناسایی شود و سپس جهت اخذ ایزو از این مراکز تصمیمی اتخاذ گردد. پس قبل از هر گونه اقدامی ابتدا بایستی از اصالت مراجع و شرکتهای صادر کننده ایزو مطمئن شد و سپس جهت دریافت گواهی ایزو اقدام کرد. باید اصالت مدرک ایزو از هر جهت مورد بررسی قرار بگیرد زیرا در این میان مراجع بسیاری هستند که اقدام به صدور ایزو می کنند و خودشان را اصیل می دانند و مدعی هستند که مدرک ایزو آنها دارای بالاترین سطح اعتبار هست و خودشان را معتبرترین مرجع صادر کننده ایزو می دانند در صورتیکه اعتبار ندارند و دارای اعتبار و مجوز صدور ایزو نیستند.

 

نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی ایزو

تشخیص اصالت گواهی نامه ایزو و شناسایی مراجع صادر کننده گواهینامه ISO سوال غالب شرکتها هست و با توجه به مباحث بالا، نحوه شناسایی اصالت مراجع صادر کننده ایزو اهمیت پیدا می کند و نگرانی از اینکه آیا شرکت مورد انتخابی قابلیت ثبت و صدور دارد یا خیر و گواهینامه ایزو صادره اش دارای اعتبار هست؟ جهت پاسخ به این سوال توصیه می گردد متن زیر و مباحث مطرح شده در ذیل را با دقت بخوانید و در صورت نداشتن وقت و حوصله با شماره های مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. مباحث زیر را با دقت مطالعه بفرمایید.

 

IAF چیست؟

IAF مخفف لاتین International Accreditation Forum به معنی انجمن بین المللی اعتبار دهندگان هست. انجمن IAF اعضای بسیار و فراوانی در کشورهای مختلف دارد و به همین منوال هر کشور درون IAFبرای خودش نمایندگانی دارد که کشور ایران هم از این قضیه مستثنا نیست و البته تنها نماینده ایران NACI هست. برخی کشورها یک عضو و برخی کشورها چندین عضو درون IAF دارند. این نمایندگان اصطلاحا AB نامیده می شوند.

 

AB چیست؟

AB مخفف عبارت ACCREDITATION bodyبعنوان مراجع اعتبار دهنده ایزو شرکت و سازمانی دولتی هستند که در کشورهای مختلف وجود دارند و فعالیت می کنند و هر کشور AB هایی برای خودش دارد که تحت نظارت IAF هست و AB هر کشور خودش نمیتواند به تنهایی ایزو صادر کند و نمی تواند خودش ایزو صادر کند و صدور گواهی نامه ایزو را به شرکتهای دیگر که مجوز صدور ایزو دارند محول می کند که اصطلاحا CERTIFICATION BODY یا همان CB هستند. همچنین این AB ها باید از قوانین IAF تابعیت کنند.

از جمله AB های مختلف مختص کشورهای مختلف می توان این موارد را نام برد: NACI مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ABمختص ایران ، UKAS ABمختص انگلستان ، DAKKS ABمختص آلمان ، SASAB مختص سوئیس ، IAS ABمختص آمریکا ، COFRACAB مختص فرانسه و ACREDIAAB مختص ایتالیا را نام برد. همچنین کشورهای دیگرکه برای خودش حداقل یک AB دارد و متقاضیان می توانند لیست تمام AB ها را در سایت IAF ببینند. برای دیدن لیست AB هر کشور کافیست اینجا را کلیک نمایید.

 

CB چیست؟

CB مخفف عبارت CERTIFICATION BODY شرکتهای صادر کننده ایزو هستند که صدور گواهی ایزو را انجام می دهند و به سازمانهای صادر کننده ایزو CB اطلاق می شود. تمامی شرکتهای ثبت و صدور ایزو در سراسر و جای جای دنیا بایستی زیر نظر AB مدیریت شوند و فعالیت کنند. CBهای بایستی جهت صدور گواهی ایزو از AB مجوز صدور بگیرند که دریافت مجوز صدور از AB آسان نبوده و شرایط خاصی دارد. باتوجه به این سختگیریها خیلی شرکتها هستند که جهت صدور گواهی ایزو مجوز ندارند و با ساخت برندهای مجازی بدون اعتبار و جعل گواهی نامه ها و دادن شکلی موجه با زدن لیبل و برچسب و مهر برجسته و کد گذاری شکلی موجه به آنها می دهد. اینجاست که اهمیت شناخت و آگاهی کافی بسیار نمایان می گردد و شرکتهای متقاضی اخذ ایزو بایست مراقب این مراجع باشند.

 

CB تحت اعتبار AB با عضویت IAF

با توجه به توضیحات داده شده و شناخت AB و CB و IAF ، گواهینامه ایزو بایستی از طریق CB هایی انجام شود که زیر نظر یک AB مدیریت شده و مجوز صدور می گیرند که خود این AB ها تحت نظر نهاد بین المللی IAF مدیریت می شوند و این گواهینامه ایزو با روند بیان شده دارای بالاترین سطح اعتبار هست. با توجه به این روند تشخیص مراجع صادر کننده ایزو تقلبی آسانتر خواهد شد و شرکتهای متقاضی دریافت ایزو بایستی حتما این اطلاعات را داشته باشند.

جهت دریافت و اخذ گواهینامه ایزو اصل با کمترین هزینه و در کمترین زمان با کلی خدمات رایگان دیگر از طریق مرکز سیستم کاران اقدام فرمایید تا خیالتان راحت باشد. مرکز سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز جهت ثبت و صدور گواهینامه های ایزو می باشد.

 

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .