گواهینامه‌ ایزو – صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

گواهینامه‌ ایزو – صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

ISO-29001

گواهینامه‌ ایزو – صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

گواهینامه ISO/TS 29001 چیست؟

گواهینامه یا استاندارد ISO/TS 29001 در واقع مدرکی است که گواهی می‌دهد کیفیت کار مشاغل و حرفه‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بالا می‌باشد. گواهی ایزو ۲۹۰۰۱ بغیر از وجود و اثبات یکسری قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ارائه دهنده یکسری مشخصات فنی سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می‌باشد. سازمان و مؤسسه نفت آمریکا با همراهی و همکاری سازمان ایزو به ایجاد یک استاندارد تخصصی و دارای مشخصات فنی مربوط به حوزه‌های نفتی پرداخته است. صنعت نفت و گاز به رهبری مؤسسه نفت آمریکا و سازمان ایزو ستاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تهیه و تدوین نموده‌اند.

 

مراجع صدور بین‌المللی و مراجع صدور خصوصی گواهینامه ISO/TS 29001

مراجع صدور گواهینامه ISO را در اصطلاح Certification Body و بصورت مخفف کلمه CB می‌نامند. مراجع صدور گواهینامه ایزو تعداد بسیار زیادی دارند و یکسری به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند و یک سری تحت اعتبار مراکز اعتبار دهنده با عنوان Accerdiation Body که در اصطلاح AB نامیده می‌شوند فعالیت می‌کنند. مراکز اعتبار دهنده ایزو یا همان AB ها نیز اگر بصورت رسمی فعالیت کنند عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی با نام International Accreditation Forum هستند و اعتبار سنجی می‌شوند. بنابراین هنگامی که مرجع صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار یک مرکز اعتبار دهنده رسمی عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی باشد بطور قطع گواهینامه‌های اصیل با اعتبار بین‌المللی را صادر می‌نمایند. هنگامی که مراجع صدور گواهینامه ISO 29001 تحت اعتبار AB با عضویت در IAF باشد، گواهی ایزو صادر شده را بین‌المللی می‌نامند ولی هنگامی که مرجع صدور گواهینامه ISO 29001 تحت اعتبار AB بدون عضویت در IAF باشد در واقع گواهی و مدرکی بدون اعتبار بین‌المللی را صادر می‌نمایند.

 

انواع گواهینامه‌ها و استانداردهای مورد نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

مشاغل و صنایع مربوط به حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی برای بهبود مستمر و ایجاد یک برنامه ریزی دقیق و منسجم برای رسیدن به اهداف مهم می‌توانند چند نوع گواهینامه ایزو عمومی و خصوصی را دریافت نمایند. گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ عنوان سه نوع گواهینامه عمومی و بسیار پرکاربرد گزینه های مناسبی برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می باشد. اسامی گواهینامه‌ها به ترتیب سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می باشد.

سازمان ها و شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ تمامی فرایندهایشان را مشخص می کنند و با یک برنامه ریزی منسجم و دقیق به حذف کارهای تکراری می پردازند و هزینه های گزاف را کاهش می دهند و فرایندهای مهم و کاربردی را به صورت کاملتر و شفاف‌تر انجام می دهند. همچنین سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه نفت گاز و پتروشیمی با اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ به عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی با حفظ و رعایت محیط زیست و منابع طبیعی ارزش افزوده برای یک سازمانی به وجود می آورند و سودآوری سازمان را افزایش می‌دهند و با رعایت قوانین و دستورالعملهای مربوط به محیط زیست نام و جایگاه خود را در مراکز بین المللی ویژه می‌کنند. سازمان ها و صنایع مربوط به نفت گاز و پتروشیمی با اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ضمانت می دهند با رعایت اصول ایمنی در محیط کار و حفظ و سلامت نیروی انسانی به رشد و ارتقاء کشور کمک می‌کنند.

 

اخذ گواهینامه‌ HSE-MS همراه با دریافت گواهینامه ISO/TS 29001 چه فوایدی دارد؟

گواهینامه HSE-MS بعنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست از دسته گواهینامه‌های عمومی می‌باشد که برای صنایع فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بسیار کاربرد دارد. هنگامی که سازمان‌ مربوطه گواهینامه HSE را دریافت نماید، رعایت همیشگی اصول ایمنی و ایجاد یک محیط کاری امن و ایمن و حفظ سلامت نیروی انسانی و رعایت بهداشت و اهمیت به حفظ و بقای محیط زیست را تعهد می‌نمایند. استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست باعث کمک به رشد امنیت شغلی در جامعه و افزایش منابع مالی کشور می‌گردد.

سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی برای افزایش سطح کیفیت فرآیندهای مجموعه خود و رسیدن به سود آوری بیشتر و با حفظ منابع طبیعی و افزایش ارزش افزوده و با رعایت اصول ایمنی در محیط کار و با اجرای یک سیستم مدیریتی قوی و طراحی و پیاده سازی استانداردها و مشخصه‌های فنی اصولی می‌توانند با دریافت گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ و ایزو ۲۹۰۰۱ به یک سازمان قدرتمند و پر بازده تبدیل شوند. البته چند سالی است که دولت برای اکثر مشاغل ازجمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز اخذ گواهینامه‌های ملی صلاحیت پیمانکاری یا همان رتبه پیمانکاری برای مشاغل فنی و مهندسی و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را مخصوصا برای حضور در مناقصات الزامی کرده است. مرکز سیستم کاران همراه با کادری مجرب و متخصص جهت ارائه مشاوره‌های رایگان و انجام صفر تا صد کلیه خدمات صدور انواع گواهینامه‌های ایزو و صدور گواهینامه‌های ملی بصورت ۲۴ ساعته در خدمت متقاضیان می‌باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .