مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو

ISO13

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو و مراجع صادر کننده ایزو از اولین و مهمترین سوالاتی هست که متقاضیان و شرکتهای متقاضی اخذ و دریافت گواهی ایزو باهاش روبرو هستند غالبا افراد و شرکتها نمی دانند که ایزو چیست و آگاهی کافی در خصوص مبحث ایزو ندارند و به همین دلیل ناشناخته بودن مبحث ایزو هست که با این سوالات و پرسشها روبرو خواهند شد که چگونه و چطور باید که گواهینامه ایزو بگیرند. از طریق چه مرکز و چه مرجع و چه نهادی؟ برای دریافت و اخذ گواهینامه ایزو مغازه و دکان و شرکت و سازمان خاص و معین و مشخصی نیست که در جلوی دید همگان باشد و همه بتوانند دسترسی داشته باشند و به نوعی به راحتی قابل شناسایی و دسترسی نیست که متقاضیان گواهی ایزو بروند و از آنجا گواهینامه ایزو درخواست کنند پس قطعا با تکنولوژی و متد امروزه درون فضاهای مجازی و مخصوصا گوگل به دنبال نهادها و مراکز و مراجع اخذ گواهی ایزو می روند. و به دنبال همین سرچ درون گوگل و جستجو با بسیاری مراکز و مراجع برمیخورند که آن مراجع شاید هیچگونه اعتبار و اصالتی ندارند. این دست مراکز و نهادها و مراجع ثبت و صدور و اخذ گواهی ایزو با دادن پول به گوگل و همچنین با ساختن اسمهای دهن پر کن و ساختگی، حتی با سوء استفاده از نامها و اسامی برندهای معتبر و نیز پس و پیش کردن حروف و نیز افزودن پسوند و پیشوندهای مختلف خودشان را جزو اولین صفحات گوگل و لینکهای اولیه بالا میاورند و نیز اقدام به ثبت و صدور انواع گواهی ایزو می نمایند که هیچ گونه اعتباری ندارد. به همین دلیل شرکتها و سازمانهای متقاضی دریافت و اخذ ایزو و متقاضیان دریافت گواهی نامه ایزو باید که با اطلاعات و آگاهی کافی بابت دریافت گواهینامه ایزو اقدام کنند. پس به همین جهت بایستی بدانند که گواهینامه ایزو اصیل چه ویژگیهایی دارد و مراجع معتبر گواهی ایزو کدامند و اینکه چه خصوصیاتی مشخص کننده گواهی نامه ایزو معتبر و نیز اصیل هست. در ذیل جهت آشنایی متقاضیان ایزو با خود مبحث ایزو و همچنین مراجع اخذ ایزو چند موضوع را بررسی می کنیم تا نهایتا خصوصیات مرجع اخذ و صدور انواع گواهینامه ایزو را تعریف و بیان کنیم.

ایزو چیست؟

ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی ) سازمانی بین المللی مستقل و همچنین غیر دولتی هست که مجموعه استانداردهایی را به جهت اطمینان از میزان کیفیت ، میزان ایمنی و کارایی محصولات ، خدمات و سیستم ها تدوین می کند. استانداردهای ISO به دلیل همین کیفیت و ایمنی محصولات و همچنین خدمات و نیز سیستمها متناسب استانداردها و الزامات لازمه تهیه و تدوین گردیده اند. سازمان جهانی ایزو ISO انواع و اقسام متعدد و وسعت و گسترده ای از استانداردهای انحصاری ، صنعتی و تجاری را تهیه و تدوین کرده و توسعه و منتشر می کند و متشکل از نمایندگان سازمان ها و شرکتهای مختلف استاندارد ملی است. استانداردهای ISO قسمت کلیدی جامعه هستند زیرا که کیفیت و ایمنی محصولات و نیز خدمات را در تجارت بین الملل تضمین می نمایند. دیده می شود که کلیه ی مشاغل از انواع استانداردهای ISO بهره مند می گردند و زیرا با بهبود سیستم ها و همینطور رویه های موجود می توانند به کاهش هزینه ها کمک کنند.

انواع گواهی ایزو

استانداردها چیست؟

استانداردها مشخصات جهانی من باب محصولات ، خدمات و همین طور سیستم ها جهت اطمینان از میزان کیفیت ، ایمنی و کارایی هستند. استانداردهای ایزو جهت تسهیل تجارت و اعتماد سازی نقشی اساسی دارند. ISO تاکنون تعداد استانداردهای بسیاری ارائه کرده است که تقریباً تمامی صنایع از فناوری تا ایمنی غذا و خدمات ، کشاورزی و بهداشت را پوشش می دهد. با این حال،ISO 9001  ISO 14001 و و ISO45001 از عمومی ترین انواع استاندارد ایزو ISO هستند و در اکثر انواع مشاغل و نیز سازمان ها قابل استفاده هستند. استانداردهای بین المللی ISO بر تمامی افراد ، در همه جا تأثیر می گذارد.

ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت یک استاندارد شناخته شده جهت ایجاد ، پیاده سازی و نگهداری سیستم مدیریت کیفیت برای هر شرکت خاص و معین هست. کاربرد ایزو9001 در صنعت از هر اندازه و سرمایه ای قابل استفاده هست

ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی که برای پیاده سازی سیستم مدیریت محیط زیست پیاده سازی می گردد و شامل سیاست ها ، فرآیندها ، برنامه ها ، اقدامات و سوابق هست که این قوانین حاکم بر نحوه و متد تعامل شرکت شما با محیط را تعریف می کند.

ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در مورد آنچه که باید برای پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی انجام گردد، تعریف می کند. این امر شامل سیاست ها ، فرآیندها ، برنامه ها ، اقدامات ، شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک و سوابق هست و قوانین مربوط به بهداشت و ایمنی را تعریف می کند.

ایزو 27001 سیستم امنیت اطلاعات هست،ISO 27001  یک سیستم مدیریتی را مشخص می کند که هدفش قرار دادن امنیت اطلاعات تحت کنترل و نظارت مدیریت هست و نیازهای خاصی را ارائه می دهد.

ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را تعریف می كند و مورد استفاده تمام سازمانها که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در جهت زنجیره مواد غذایی فعالیت می کنند، و به جای HACCP مطرح گردید و مورد استفاده قرار گرفت که بسیاری از صنایع از آن پیروی می کنند.

ایزو 50001 تحت عنوان سیستم مدیریت انرژی این یک استاندارد بین المللی است که به سازمان ها چارچوبی را در سطح بین المللی جهت مدیریت و بهبود عملکرد انرژی شناخته شده است.

ایزو 20000 تحت عنوان سیستم مدیریت IT با ارائه یک مدیریت خدمات موثر و تاثیرگذار IT در هر صنعت و یا فرآیند کاری سروکار دارد

ایزو 31000 سیستم مدیریت ریسک که به ریسکها می پردازد و بیان می کند که چگونه تهدیدات به فرصتها تبدیل شود

و بسیاری انواع استاندارد ایزو دیگر.

مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو

صدور گواهینامه ایزو و مراجع ثبت و صدور ایزو امروزه دغدغه سازمانهای متقاضی هست که نیازهای متقاضیان و انتظارات مشتریان را برطرف می نماید و می تواند ابزاری مفید برای افزودن اعتبار باشد

متقاضیان محترم با ورود به سایت ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG درون این سایت تنها نهادی که معتبر هست نهاد بین المللی IAF می باشد که دارای قابلیت ثبت و صدور ایزو نامیده می شود و در زمینه ی صدور ایزو آن را تایید می کند. تمامی کشورها درون این نهاد IAF عضویت دارند. نمایندگان کشورها درون نهاد بین المللی IAF ، همان AB ها هستند که خودشان گواهینامه ایزو صادر نمی کنند و بلکه وظیفه آن را به نهادهای دیگر واگذار می کنند که بهشان CB می گویند. AB ها بایستی حتما از قوانین IAF تبعیت کنند. پس مراجع معتبر صادر کننده ایزو همان CB ها باید که تحت اعتبار AB هایی باشند که آن AB ها درون IAF عضو هستند و تحت اعتبار IAF و به این دست گواهی نامه ایزو ، ایزو IAF می گویند.

البته کشورمان ایران و حتی بسیاری کشورهای دیگر یکسری مجموعه مراجع ساختگی نیز تاسیس کرده اند که AB و CB آنها داخلی هستند و همچنین تحت اعتبار IAF نیستند و قطعا این تیپ گواهی نامه های ایزو به حد IAF اعتبار ندارند و از اعتبار پایین تری برخوردارند اما در بسیاری موارد برایشان کار راه انداز هستند. به دلیل دستهای بسیار در این دست از مراجع صادر کننده ایزو بسیاری از دلالان آمده اند و اقدام به ثبت و صدور گواهینامه ایزو کرده اند که اعتباری ندارد و حتی خودشان را دارای بالاترین سطح اعتبار معرفی می کنند و دیگر مراجع رقیب را فاقد اعتبار دانسته و کلاهبردار معرفی می کنند.

مرکز سیستم کاران با آگاهی کامل از مراجع معتبر اخذ و صدور انواع گواهی ایزو و با حضور مشاورین خبره در خدمت متقاضیان محترم می باشد. تنها با یک تماس از خدمات مشاوره رایگان مرکز سیستم کاران و بسیاری خدمات رایگان دیگر بهره مند شوید و با کمترین هزینه و کوتاهترین زمان متناسب نیاز خود به گواهی ایزو مد نظرتان برسید.

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید