فرق بین CB ها چیست؟

فرق بین CB ها چیست؟

فرق بین CB ها چیست؟

CB مخفف Certification Body مرجع صادر کننده گواهی ایزو باید دارای اعتبار بوده و اصل باشد. و بایستی معتبر باشد. البته که اعتبار برای هر شخصی یک مفهوم و تعبیر دارد و همچنین هر شرکت و هر فردی تعریف خود را از اعتبار CB دارد اما مهم سازمان استاندارد جهانی ایزو هست که چه مرجعی را معتبر می داند و سازمان ایزو تنها مرجع نظارتی را در جهان IAF می داند. IAF یک نهاد بین المللی هست و هر کشور برای خودش نمایندگانی در این نهاد IAF دارد که در اصطلاح بهش AB گفته می شود. هر کشور همان طور که بیان شد برای خودش حداقل یک سازمان دولتی و رسمی اعتبار دهنده یعنی یک AB رسمی و دولتی دارای اعتبار و معتبر دارد. هر AB دارای شاخه های زیادی CB هست که اقدام می کنند به صادر کردن گواهی نامه ایزو و گواهی ایزو صادر می کنند. تمامی CB های صادر شده با تفاسیر بالا که تحت نظارت IAF هستند همگی دارای یک اعتبار هستند. ممکنست از لحاظ شکل ظاهری با هم متفاوت باشند اما همگی دارای آرم IAF بوده و دارای یک اعتبارند. پس سوال پیش میاید که تفاوت میان CB ها در چیست؟ چرا CB ها از لحاظ قیمت با هم متفاوتند؟ چرا برخی CB ها قیمتهای نجومی و برخی دیگر مناسب و قیمتهای معقول و حتی پایین تری جهت خرید ایزو دریافت می کنند؟ در ادامه بدین دو مقوله می پردازیم.

 

تفاوت بین CB ها

CB ها اکثرا میایند و.خود را دارای اعتبار بالا می دانند و مدعی هستند گواهی ایزو صادر شده آنها دارای بالاترین سطح اعتبار هست و ادعا می کنند معتبرترین هستند و حتی در این بین CB های دیگر رو فاقد اعتبار و یا دارای اعتباری پایین معرفی می کنند. البته این امر طبیعی به نظر می رسد زیرا بین CB ها یک رقابتی در جلب مشتری هست و شرکتهای صادر کننده گواهی ایزو می خواهند به هر نحوی متقاضیان اخذ ایزو را به خود جذب کنند. پس حالا مشخص می شد که چرا برخی CB ها ادعای بالاترین اعتبار را دارند و به تعریف و تمجید از خود می پردازند در صورتیکه چنین امری صحت ندارد. تنها تفاوت بین CB های تحت اعتبار AB تحت نظارت IAF در شکل ظاهری و تفاوت نام برند هست و اما از نظر اعتبار همه شان دارای یک اعتبار یکسان هستند پس گول لازمست شرکتهای متقاضی گول این ادعاها را نخورند.

 

تفاوت قیمت بین CB ها دلیلش چیه؟

تمامی CB های اصیل و معتبر که همگی از طریق نهاد دولتی AB اعتبار دهی می شوند و دارای عضویت IAF هستند چه از لحاظ فنی و چه حقوقی اعتبارشان یکیست و دارای یک اعتبار یکسان هستند اما تفاوت قیمتهای این CBها در چیست؟ چرا از لحاظ قیمت با هم متفاوتند؟ دلایل متعددی دارد که در ذیل دلایل را بیان می کنیم.

تفاوت میان واحد پولی هر کشور با توجه بدین که هر کشور واحد پولی و ارز خود را دارد و در ایران به دلیل همین نرخ ارز قیمتها نوسان پیدا می کند.

سیاستهایی که CB ها خودشان بابت قیمت گذاری دارند و دلیلشان برمی گردد به هدف و صلاحدید خودشان.

وجود واسطین و رابطین در میان CB اصلی و متقاضیان اخذ ایزو

طمع و دندان گردی و درخواست سود بیشتر از حد معقول و معمول رابطین و نمایندگان ایران

کاهش قیمت و کاهش زمان صدور ایزو جهت رقابت میان CB ها

افزایش تعداد نمایندگیهای CB و CB ها درون ایران

بازی با عناوین و اسامی و لقبها توسط CB ها در

هزینه های دفتری بالا و بالا بودن هزینه های تشکیلات CB در تهران که شرکتهای صادر کننده ایزو را مجبور می کند هزینه ها را افزایش بدهند

 

سیستم کاران بعنوان بزرگترین و اولین نهاد عام المنفعه آمادگی دارد تا با ارائه خدمات مشاوره رایگان در خصوص اطلاعات حقوقی و فنی CB ها و تفاوت بین آنها در خدمت متقاضیان محترم می باشد.

با ما در ارتباط باشید...

 

فرق بین CB ها چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .