صدور گواهينامه ايزو

RECIVE-ISO-CERTIFICATE

صدور گواهينامه ايزو

کلیه ی شرکتها و ارگانها كه قصدشان ورود به بازار رقابت با ديگر رقباي خودشان هست و يا كارخانه هاي توليدي بابت اينكه با ارائه و تولید كالاي استاندارد ، اعتماد مشتري را به خود جلب كنند و تقاضاي بيشتر و در نهايت فروش بيشتري را داشته باشند به موضوع استاندارد بودن كالا و نیز خدمات خود توجه بیشتری نشان ميدهند. به عبارتي وقتی كالا و خدمات يك شرکت بخواهد که در حد اعلایی باشد بايستی استاندارد سازي صورت گیرد و جهت اين امر و یک استاندارد سازی واقعی و بهبود کیفیت خدمات و نیز محصولات پياده سازي ISO کمک شایانی می کند و بسیار حائز اهمیت است. وقتی که یک شرکت می خواهد برای اخذ ISO اقدام کند در ابتدا بایستی شناختی ابتدایی در مقوله ISO و داشته باشد و بعد از آن برایش سوال پیش خواهد آمد که شرایط ثبت و صدور ISO چیست؟

 

گواهينامه ايزو چيست و شرايط و مراحل ثبت و صدور ایزو كدام است؟

ايزو استانداردی بين المللي توی جهان هست كه وظيفه ی يكسان سازي و یکپارچه سازی و استاندارد سازی عوامل و كارهای قانونی به جهت توليد و خدمات بهتری را بر پايه استاندارد جهانی شامل ميشود.iso يك سازمان بين المللي استاندارد هست که از کلیه ی کشورها عضو فعال دارد كه ايران نیز به عنوان يكی از اعضای این سازمان هست. استانداردها در این سازمان تهیه و تدوین شده و منتشر می گردند. سازمان ISO فقط نهاد IAF را در مورد ISO معتبر می داند و گواهی ایزو یی را مورد قبول می داند كه نهایتا تحت اعتبارiaf باشد و در اصطلاح IAF ی باشد و چنانچه که تحت اعتبار iaf نباشد و اصالتش به IAF نرسد و در اصطلاح غیر IAF باشد اعتبار خواهد داشت اما قطعا نه به حد و اندازه گواهی IAF و دارای اعتبار داخلي هست و برای فعالیت درون بازارهای جهانی در اغلب موارد نوع غیر IAF کافی نیست، ولی جهت شرکت درون مناقصات ، تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار و بسیاری از موارد دیگر شرکتها می توانند از انواع گواهینامه ISO غیر IAF بهره ببرند.

مزایای دريافت گواهی نامه ايزو جهت شرکتها من باب کلیه ی جامعه هم قطعا سود آوری خواهد داشت يعنی وقتی موسسه ای گواهينامه ايزو ميگيرد بدين معنا هست كه محصولات و خدماتش از نظر ایمنی و از لحاظ کیفیت استاندارد بوده است و خیال جامعه از استفاده از خدمات و محصولات آن شرکت راحت و آسوده خواهد شد. همچنین باعث می گردد که شرکت دریافت کننده ISO در بین رقبای همکار خود از همگی موفق تر باشد و مشتریان را به سوی خودش جلب کند و مزیت بزرگ دیگر صادرات به ديگر كشورهای جهان خواهد بود که شرکتهای دارای گواهی ISO می توانند که به راحتی بواسطه ی گواهی ISO به دیگر کشورها صادرات کنند و حتی دولت روی اين شرکت سرمايه گذاري می نماید. در جامعه كنونی بر حسب تنوع كالا و تنوع خدمات و اينكه مصرف كننده نمی داند كدام كالا و کدام خدمات كيفيت بهتری دارد و به سراغ كدام خدمات بايد برود كه دارای كيفيت برتری هست. در اينجا گواهی نامه ايزو و استاندارد بودن خدمات اين مساله را برای مشتريان روشن ميكند. جهت اخذ ايزو ابتدا شرکتها بايستی بدانند كه گواهينامه ايزو ، اقسام و انواع مختلفی دارد و اينكه به چه منظوری دنبال اخذ گواهی ايزو باشند. در اینجا مراکز و مراجع صادر کننده ISO شرکتها و موسسات را راهنمایی و هدايت ميكند كه كدام نوع از انواع گواهينامه ISO را تقاضا كنند. از میان انواع گواهی ISO ، گواهينامه iso 9001  iso 14001 و و همچنين iso45001 به عنوان عموميترین و مهمترین انواع گواهی ISO من باب کلیه ی مشاغل و همچنین زمینه های فعالیت قابل دريافت هستند و مثمر ثمر خواهد بود. همه ی سازمان ها و شركت ها می توانند طبق شرايط و ضوابط و همچنین رعايت تعهدات لازم يك يا چند تا از انواع گواهينامه هاي ايزو را دريافت كنند. مثلا شرکت متقاضی می تواند که انواع عمومی ISO را دریافت نماید و در کنارش ISO و یا ایزو های تخصصی متناسب صنایع و حوزه ی کاریش را دریافت نماید. مثلا شرکتهای فعال در حوزه ی صنایع غذایی می توانند که در کنار سه گواهینامه ISO عمومی ، ایزو 22000 ISO22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را دریافت کنند. شرکتهای فعال در حوزه صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو 13485 ISO13485 و شرکتهای فعال حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ایزو 29001 ISO29001 و همچنین هر شرکتی متناسب با نوع فعالیت خودش می تواند که از انواع ایزو ISO تخصصی متناسب خودش به همراه انواع گواهی ISO عمومی که بیان شد بهره بگیرند.

گواهينامه ايزو 9001 ISO9001 عمومي ترين و پر کاربردی ترین نوع استاندارد ISO و به عبارتی مادر کلیه ی استانداردها به حساب میاید كه كنترل كيفيت خدمات و محصولات را شامل می گردد و اينكه ويژگی و خصوصیات محصول و خدمات بايستی طوری باشد كه مصرف كننده يك فرايند خوب را دريافت نماید و بعد از اين هم بدنبال همان خدمات باشد چرا كه كيفيت بهتري داشته است. بعد از ایزو9001 ISO9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ايزو 14001 ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ايزو 45001 ISO45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بسیار مهم هستند و به عنوان عمومی ترین نوع استاندارد ایزو به شمار میایند و مکمل یکدیگر هستند و اصلا در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنند و خیلی کم پیش میاید که شرکتی ایزو14001 ISO14001 را داشته باشد و ایزو 45001 ISO45001 را نداشته باشد ویا ایزو45001 ISO45001 را داشته باشد و ایزو14001 ISO14001 را نداشته باشد.

ثبت و صدور گواهينامه ايزو

ثبت و صدور گواهينامه ايزو ، همانطوری كه در بحث بالا ذكر گردید شرکت متقاضي ثبت و صدور گواهی نامه ابتدا بايستی بداند که به چه منظوری دنبال اخذ گواهينامه ايزو می باشد یعنی اینکه اولین گام مشخص کردن هدف از اخذ گواهی نامه ISOهست. بعدا شركت متقاضی ISO بایستی بداند که کدام یک از انواع گواهی ISO را می خواهد و شرکت صادر كننده ISO نیز بداند که كدام نوع از گواهينامه را برای شرکت صادر كند، یعنی اینکه گام دوم مشخص کردن نوع گواهی نامه ISOهست. در مرحله ی بعد شرکت متقاضی ISO با رعايت يك سری شرايط و عوامل بايستی در دورههاي اموزشي مركز شركت و از قوانين انها مطلع شود و در همان زمينه انها را به كار ببرد مثلا در مورد گواهينامه ايزو 45001 كه مربوط به ايمني و بهداشت شغلي مي باشد بايد تمام نكات مربوط به ايمني و بهداشت رعايت شده باشد و نتيجه ي دوره هاي آموزشي در كل خدمات و توليدات اين شرکت نمايان شود، پس آموزشهای لازمه توسط یک مشاوره خبره ، می تواند گامی دیگر در جهت اخذ گواهی نامه ISO و ثبت و صدور ISO باشد که شرکت متقاضی را در جهت پیاده سازی ISO یاری می کند پس گام بعدی مستند سازی و پیاده سازی ISOخواهد بود. در مرحله بعد بايد كارشناساني كه از طرف مركز ثبت و صدور گواهينامه اعزام ميشوند و به آنها ممیز و افسر مميزي هم گفته ميشود شرکت متقاضی را ارزیابی کنند و انطباقها و عدم انطباقها را بررسی کنند و جهت رفع عدم انطباقها اقدامات لازم را انجام دهند، شخص ممیز با دقت و تبحر كامل بایستی جوانب كار را بسنجد و عدم انطباقها را گرفته و رفع شد پس گام بعدی ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی هست و در نهایت چنانچه شرکت مربوطه از طرف ممیز مورد تاييد بود گواهينامه ISO صادر می شود و ممیز اجازه ثبت و صدور ISO را خواهد داد پس گام نهایی ثبت و صدور گواهی نامه ISO خواهد بود.

البته در بعضي موارد موسسات نوپا وقت و هزينه كافي جهت اخذ گواهينامه ايزو را ندارند كه در اين خصوص مراجع صادركننده ISO غیر IAF پيشنهاد اخذ گواهينامه ارزان وفوري را به شرکت متقاضي ميدهند و يك مورد ديگر كه بايد در اين مبحث ذكر شود اينكه شركتهاي زيادي گواهينامه iso صادر ميكنند اما در بعضي مواقع اين گواهينامه ها نامعتبر ميباشد پس جهت اخذ گواهينامه هاي ايزو بايد به شركتهاي معتبر مراجعه كرد.

مرکز سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه در خصوص گواهی نامه ISO و ثبت و ثبت و صدور و اخذ ISO با خدمات مشاوره رایگان و بسیاری خدمات رایگان دیگر در خدمت متقاضیان ثبت و صدور گواهی ISO می باشند تا گواهی ISO معتبر متناسب نیاز آنها برایشان صادر گردد.

با ما در تماس باشید.

   خرید گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .