سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

ISO-CER

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

گواهی نامه ISO از مهمترین انواع گواهی نامه مورد نیاز موسسات می باشد جهت مقاصد و اهداف مختلف علی الخصوص مناقصات . موسسات و شرکتهای متقاضی ISO و متقاضیان ایزو بنابر اهداف مختلف و متعددی به دنبال گواهینامه ISO هستند. مقاصدی همچون تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار خود ، شرکت درون بازارهای ملی و بین المللی ( مناقصات ) ، پیاده سازی واقعی و حقیقی سیستمهای مدیریتی و همچنین بسیاری اهداف سری دیگری که فقط و فقط خود متقاضی ISO می داند. زمانی که یک شرکت و سازمان مجموعه ای از الزامات و همچنین استانداردهای لازمه با هر حوزه ای را استقرار داده و پیاده سازی کند و از طرف ممیز تایید گردد آن موقع می تواند گواهی مورد نظرش را دریافت کند.

سیر تا پیاز گواهی نامه ISO دغدغه ی اکثر موسسات متقاضی اخذ و دریافت ایزو هست. ISO مبحثی ناشناخته ست به همین جهت وقتی از افراد جامعه سوال شود ISO چیه؟ غالبا از این مقوله ی ایزو شناختی ندارند و فقط در حد نامی اسم ISO را از طریق تلویزیون شنیده اند و اما که موسسات و شرکتهای ایزو ، اطلاعاتشان نسبت به مردم عامی بیشترست و شاید که اطلاعی اولیه به نسبت دیگران داشته باشند که البته آن سطح اطلاعات هم کافی نخواهد بود. سیر تا پیاز گواهی نامه ISO شامل چندین مبحث می شود و شامل چند سرفصل مهم:

 

ISO چیست؟

مراحل دریافت گواهی نامه ایزو

انواع گواهی ISO

مراجع صادر کننده ISO

هزینه دریافت گواهی نامه ISO

مدت زمان دریافت گواهی ISO

و خیلی مباحث و سر فصلهای دیگری که من باب مبجث ISO پیش خواهد آمد. در ذیل به توضیحاتی کوتاه در خصوص این چند سرفصل خواهیم پرداخت:

 

ISO چیست؟

ISO مجموعه ای از الزامات و استانداردهای تعریف شده ی من باب مشاغل و موسساتی مختلف هست که داخل سازمان بین المللی ایزو ISO تهیه و تدوین گردیده و سپس منتشر خواهد شد. مقر سازمان ایزو ISO در ژنو سوئیس می باشد و کلیه ی کشورها درون آن سازمان عضویت دارند. تمامی انواع و اقسام استانداردها و همچنین الزاماتشان متناسب با نیاز شرکتها و همچنین حوزه فعالیتشان درون سازمان ISO تهیه و تدوین گشته و سپس منتشر خواهد شد. استانداردهای بسیاری درون سازمان ایزو تدوین شده اند که تعداد این استانداردها بسیار زیادست و متناسب هر حوزه فعالیتی یک استاندارد و حتی چندین نوع استاندارد مختلف تدوین شده است.

 

انواع گواهی نامه ایزو ISO

همان طوری که گفته شد استانداردهای زیادی داخل سازمان ISO تهیه و تدوین شده و منتشر شده است. به طور کلی می توان استانداردهای ISO تدوین شده درون سازمان جهانی ISO را به دو دسته طبقه بندی کرده و تقسیم بندی کرد: استانداردهای ISO عمومی ، استانداردهای ISO تخصصی .

استانداردهای ISO عمومی ، گواهی نامه های ISO عمومی برای تمامی موسسات مفید و کافی هست فرقی نمی کند چه زمینه فعالیتی دارند اما نکته مهم اینست که این گروه گواهی نامه های ISO عمومی الزاماتی را تعریف کرده و بیان می کند که برای تمامی آنها کاربردی هست. عمومی ترین و مهمترین انواع استانداردهای ISO که از تمامی انواع ISO کاربردی تر هست، سه استاندارد بسیار معروف می باشد: ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی . این سه گواهی نامه تعریف شده مهمترین و عمومی ترین انواع استاندارد ایزو هستند که به قدری مهم هستند که هنگامی که این سه سیستم مدیریتی به طور یکسان و به صورت هماهنگ و یکپارچه پیاده سازی شوند می گویند که سازمان موفق به طراحی و پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه در داخل سازمانش شده است.

استانداردهای ISO تخصصی ، گواهی نامه های ایزو ISO تخصصی که الزامات مورد نیاز یک حوزه فعالیت خاص را بیان کرده و تعریف می کند و قسمت عمده ای از استانداردها را تشکیل می دهد زیرا که متناسب حوزه فعالیت هر سازمانی یک یا چندین استاندارد ایزو تهیه و تدوین شده است. از این میان می توان به این گروه استانداردها به عنوان نمونه اشاره کرد که دارای بیشترین کاربرد هستند:

ایزو22000 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی برای فعالیت موسسات در زمینه صنایع غذایی به هر نحوی

ایزو29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در حوزه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و مورد استفاده موسسات فعال مرتبط در حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی هست

ایزو10015 سیستم مدیریت کیفیت - آموزش برای موسسات و سازمانهایی که در زمینه آموزش فعالیت می کنند

ایزو29990 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت خدمات آموزش جهت موسسات غیر رسمی

ایزو10006 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت- مدیریت پروژه

ایزو20000تحت عنوان سیستم مدیریت خدمات IT مختص مجموعه ها، موسسات و سازمانهای فعال درحوزه ی IT

ایزو 15189 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت ویژه آزمایشگاه تشخیص طبی

ایزو 13485با عنوان سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی

ایزو16949 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو

و بسیاری انواع استاندارد دیگر که ما تنها جهت آشنایی متقاضیان تعداد محدودی از معروفترین این استانداردهای ISO را بیان کردیم.

مراحل دریافت گواهی نامه ISO
مراحل دریافت و صدور گواهی نامه ISO به طور کلی شامل این مراحل می شود:
تعیین و انتخاب هدف از دریافت گواهی نامه ISO
انتخاب و تعیین انواع گواهی نامه ISO
تعیین و انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهی ISO
مستند سازی و پیاده سازی ISO
ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی
ثبت و صدور گواهی نامه ISO

ابتدا شرکت متقاضی و متقاضیان دریافت و اخذ گواهی نامه ISO بایستی هدف خود را از دریافت گواهی ISO مشخص کنند. موسسات با اهداف مختلفی اقدام می کنند به دریافت و صدور گواهی نامه ISO : برای شرکت درون مناقصات ، شرکت در درون بازارهای ملی و بین المللی ( صادرات ) ، رقابت با رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، پیاده سازی واقعی ISO و بسیاری اهداف سری دیگری که خود متقاضیان اخذ و دریافت ISO می دانند. بعد از اینکه هدف از دریافت ISO مشخص شد نوبت می رسد به نوع گواهی ISO متناسب نیاز سازمان که در بالا بطور خلاصه بیان گردید و شرکت متقاضی بایستی بداند که کدام نوع ISO را نیاز دارد و البته سه نوع استاندارد ISO عمومی که در بالا ذکر گردید را در صورت امکان دریافت نمایند. بعد از انتخاب و تعیین نوع گواهینامه ایزو ISO نوبت به تعیین یکی از مراجع صادر کننده ISO می رسد که بسیار بسیار مهم هست. موسسات بسیاری هستند که میایند و اقدام به صدور ISO می نمایند و بسیاری از آنها خودشان را معتبرترین و معروفترین می دانند و رقبای خود را فاقد اعتبار می دانند و فاقد اعتیار معرفی می کنند. پس اطلاع از این مراجع معتبر صادر کننده ISO بسیار مهم هست که متقاضیان محترم می توانند با یک تماس با مرکز سیستم کاران اطلاعات و آگاهی لازمه را دریافت کنند و مراجع معتبر ایزو ISO را بشناسند و با خیال راحت برای دریافت گواهی نامه ISO اقدام نمایند. در مرحله بعد مستندات ایزو متناسب استاندارد مورد نظر آماده می شود و سپس با توجه به مستندات پیاده سازی انجام می شود. در نهایت ممیزی توسط شخص ممیز انجام خواهد شد و انطباقها و عدم انطباقها بررسی می گردد و عدم انطباقها رفع خواهد شد و در نهایت طی ممیزی نهایی ، ممیز اجازه صدور گواهی ISO را صادر خواهد کرد.

 

مراجع صادر کننده ISO

مراجع صادر کننده ISO را در اصطلاح و اختصار CB می نامند که خود این CB ها تحت اعتبار نهادی دولتی با عنوان AB فعالیت می کنند و مدیریت خواهند شد و در نهایت خود AB بایستی تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان IAF فعالیت کند. یکسری مراجع ساختگی درون ایران بخصوص نیز هستند که تحت اعتبار IAF نیستند و AB و CB مستقل از IAF هستند و به این دست مراجع غیر IAF می گویند.

 

هزینه و مدت زمان دریافت گواهی نامه ISO

هزینه و مدت زمان دریافت گواهی ISO برای اغلب و اکثر موسسات به خصوص موسسات نوپا بسیار مهم هست و به دنبال دریافت گواهینامه ISO فوری و ارزان هستند و بابت هزینه و زمان دریافت گواهی ISO بسیار اهمیت می دهند و اما بایستی مراقب باشند که انقدر این هدف دریافت ISO فوری و ارزان آنها را درگیر نکند که در دام مراجع صادر کننده ISO تقلبی بیوفتند. جهت دریافت گواهی ISO متناسب زمان و هزینه خود با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید.

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز عام المنفعه از سیر تا پیاز گواهی نامه ISO و دریافت ISO را به شما توضیح داده و شما را به گواهی ISO معتبر متناسب وقت و هزینه و نیازتان می رساند.

 

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .