درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی گواهینامه های ایزو ISO و تحقیق در خصوص ایزو و گواهی ایزو ISO مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درباره ایزو ISO بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ایزو ISO چیست؟ گواهینامه ایزو ISO چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ایزو ISO ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ گواهینامه ایزو ISO ، مراجع صادر کننده ایزو ISO ، روش دریافت گواهینامه ایزو ISO ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهینامه ایزو ISO ، تشخیص ایزو اصیل و معتبر از ایزو ISO تقلبی ، انواع گواهی نامه های ایزو ISO و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ایزو ISO مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره گواهینامه های ایزو ISO مطرح هست، موارد بالاست.

 

ایزو چیست؟

ایزو ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که درون سازمان جهانی ایزو ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. تمامی استانداردهای ایزو ISO توسط یک کد چهار الی 5 رقمی از یکدیگر تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده زمانی که درون یک شرکت طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می گردند در قالب گواهی نامه منتشر خواهند شد. ایزو ISOها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ایزو ISO یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان: سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 ، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001 و HSE سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی عمومی ترین انواع ایزو محسوب می شوند. دسته دیگر ایزوهای تخصصی هستند یعنی متناسب هر حوزه فعالیتی یک استاندارد تعریف گردیده است. سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ISO22000 ، سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ISO13485 ، سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ISO29001 ، سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO10015 و بسیاری از انواع استانداردهای ایزو تخصصی دیگر که در این مقال نمی گنجد.

 

گواهینامه ایزو ISO چیست؟

گواهی نامه ایزو همان الزامات و استانداردهای تعریف شده ای هست که زمانی که طراحی و پیاده سازی و اجرایی می گردند در قالب یک گواهینامه من باب شرکت متقاضی ایزو صادر خواهد شد. نحوه ی ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO را در ادامه برای متقاضیان مختصرا بیان خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو ISO مطلب دیگری می باشد که درباره ی گواهی نامه ایزو ISO پیش خواهد آمد. مراحل دریافت گواهینامه ایزو ISO را می توان به این شرح بیان کرد:

تعیین هدف از اخذ گواهی نامه ایزو ISO

تعیین نوع گواهینامه ایزو ISO

تعیین مرجع صادر کننده ایزو ISO

مستند سازی و پیاده سازی ایزو ISO

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو ISO

ممیزی نهایی ایزو ISO

ثبت و صدور گواهی ایزو ISO

ابتدا باید که شرکتهای متقاضی ایزو ، هدف و قصد خودش را از دریافت گواهینامه ایزو ISO مشخص نماید یعنی بداند که چرا می خواهد گواهی ایزو ISO را دریافت کند؟ اهداف شرکتها را به طور کل چنین می توان بیان کرد: اخذ ایزو بابت شرکت درون مناقصات ، اخذ ایزو من باب شرکت درون بازارهای داخلی ، دریافت ایزو جهت مطرح شدن در میان بازارهای جهانی ، اخذ ایزو بابت صادرات ، رقابت با رقبای همکار ، گرفتن ایزو برای تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن درون بازارهای داخلی و اهداف سری دیگر. بعد از آن نوع گواهی نامه ایزو ISO با توجه به حوزه ی فعالیت سازمان و همینطور نیاز سازمان بایستی تعیین گردد. بعد از آن بایستی مراجع ثبت و صدور ایزو ISO مشخص شود ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF ) . بعد از آن مستندات متناسب نوع استاندارد ایزو تهیه شده و آماده می گردد و مطابق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد. سپس بعد از مرحله ی پیاده سازی ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف کرده و رفع نماید و بعدش طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز میاید و اجازه ی صدور ایزو ISO را صادر می کند و در نهایت امر و در مرحله ی پایانی مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار ab های تحت اعتبار iaf گواهینامه ایزو iso را به ثبت و صدور می رساند. این نحوه اخذ ایزو اصولی ترین و اصلی ترین و قانونی ترین راه و روش اخذ ایزو iso هست و اما در مورد مراجع غیر iaf که ab های اعتبار دهنده ی ایزو iso و cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند این روند راحت تر هست و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ایزو iso بوده و ممیزی هم صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهی نامه ایزو یی اصیل هست که تحت اعتبار iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ایزو iso تنها نهاد بین المللی iaf را در خصوص صدور ایزو iso دارای قابلیت صدور می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار iaf صادر شده باشد و تمامی کشورها هم درون iaf اعضایی دارند که بهشان ab گفته می شود. ab ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به cb های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ایزو iso اینچنینی از لحاظ اعتبار دارای بالاترین سطح اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر می شوند. مراجع غیر iaf اما دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی دارای یک سطح اعتبارند و اما آنچه مشخص هست دارای اعتباری در سطح iaf نیستند. در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ایزو iso می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی هست و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ایزو iso لزوما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ایزو iso اقدام کنند.

مرکز سیستم کاران به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ایزو ISO تمامی اطلاعات لازمه درباره گواهی نامه ایزو ISO را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ایزو ISO متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ایزو ISO درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند

 

لیست استانداردهای ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .