برای مناقصات چه مدارکی لازم است؟

MONAGESE

برای مناقصات چه مدارکی لازم است؟

یکی از متداولترین سؤالاتی که ذهن متقاضیان حضور در مناقصات را به خود مشغول کرده و باعث شده است که در موتورهای جستجو گر ‌google بدنبال آن بگردند مدارک لازم جهت شرکت در مناقصات می‌باشد. همانطور که از اسم مناقصه پیداست باید متقاضیان محترم با دست پر وارد این رقابت پر امتیاز شوند تا بتوانند براحتی رقبا را کنار بزنند و برنده میدان شوند.

مدارک و گواهینامه‌های متعددی با توجه به زمینه فعالیت سازمان‌ها و درخواست ارگان‌های مناقصه گذار وجود دارد. سازمان‌ها و ارگان‌های متعددی هستند که انواع گواهینامه‌ها و مدارک مورد نیاز مناقصات را صادر می‌نمایند. سازمان برنامه و بودجه و سازمان تعاون کار و رفاه اجتماعی دو ارگان دولتی و ملی هستند که صدور گواهینامه‌های تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، تأیید صلاحیت شرکت‌های خدماتی( مجوز اداره کار ) و صلاحیت پیمانکاری( رتبه پیمانکاری ) را بر عهده دارند.

اکثر سازمان‌های پیمانکاری در انواع رشته‌های مختلف فنی و مهندسی می‌توانند گواهینامه رتبه پیمانکاری و سازمان‌های خدماتی با رشته‌هایی همچون امور آشپزخانه و رستوران، خدمات عمومی و نگهبانی، فضای سبز، تأسیسات، چاپ و تکثیر، حمل و نقل و تعمیر و نگهداری می‌توانند با اتخاذ گواهینامه‌ تأیید صلاحیت شرکت‌های خدماتی در مناقصات حضور یابند. پیش نیاز اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران دریافت یکی از دو گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) و یا گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی( مجوز اداره کار ) می‌باشد.

رتبه انفورماتیک هم از جمله مدارکی هست که می‌تواند برای سازمان‌هایIT و ITC جهت حضور در مناقصات لازم شود. همچنین این گواهینامه هم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور ( ساجات ) صادر می‌گردد.

مراجع صدور گواهینامه‌های ISO و HSE هم یکی دیگر از سازمان‌هایی هستند که می‌توانید مدارک مورد نیاز برای مناقصات را از آن‌ها اخذ نمایید. مراجع صدور گواهینامه‌های ایزو هم ، زیر نظر سازمان جهانی استاندارد گواهینامه‌های بین المللی صادر می‌کنند و هم ، بصورت خصوصی گواهینامه‌های با اعتبار داخلی صادر می‌نمایند.

      در اینجا لازم است جهت آگاهی شما متقاضیان محترم و برای جلوگیری از سود جویی برخی مراکز مشاوره و اطلاع رسانی مطالبی را تحت عنوان شناسایی مدرک معتبر و بین المللی گواهینامه ایزو نسبت به گواهینامه‌های داخلی بیان داریم.

ایزو یا ISO مخفف International Standardtion Organisation بمعنای سازمان استاندارد جهانی یا سازمان بین المللی استاندراد می‌باشد. اکثر کشورهای جهان عضو این سازمان هستند و مراجعی جهت صدور گواهینامه دارند. مراجع صدور گواهینامه ایزو را اصطلاحا CB می‌نامند که مخفف کلمات Certification Body می‌باشد. در هر کشوری مؤسسه‌های اعتبار دهنده‌ای تحت عنوان AB که مخفف کلمات Accreditation Body هستند که به CB ها اعتبار می‌دهند. حال اگر AB مورد نظر عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی با نام International Accreditation Fruom باشد نشان‌دهنده اعتبار بالا و بین المللی بودن گواهینامه صادر شده می‌باشد. چنانچه CB مورد نظر تحت اعتبار AB باشد که عضویت IAF نداشته باشد گواهینامه از سطح اعتبار پایینی برخوردار خواهد بود. متقاضیان جهت شرکت در مناقصات بدانند از آنجاییکه دریافت گواهینامه‌های ایزو بین المللی بجهت پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌ها مدت زمانی حدود یک ماه وقت نیاز دارد و از آنجایی که اکثر مناقصات در زمان کوتاهی به پایان می‌رسند بهتر است زودتر جهت اخذ گواهینامه بین المللی اقدام نمایند تا به هنگام اعلام آنی مناقصات دست پر باشند.

چنانچه سازمانی گواهینامه‌های مورد نیاز جهت شرکت در مناقصات را نداشته باشد و بازه زمانی کوتاهی در اختیار داشته باشد اگر برای کارفرمای مناقصه فرقی نداشته باشد می‌تواند درخواست اخذ گواهینامه‌های صادره از مراجع داخلی را داشته باشد تا بصورت فوری مدرک مورد نیاز مناقصه را در پرونده خود جای دهد.

گواهینامه HSE بانام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم جز پر کاربردترین مدارک مورد نیاز جهت شرکت در مناقصات می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید این گواهی هم مانند گواهینامه‌های ایزو از طرف مراجع صدور به دو صورت داخلی و بین المللی صادر می‌گردد. دو گواهینامه HSE و گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران کاملا با هم متفاوت هستند و گاهی اوقات مشتریان و‌ متقاضیان محترم شرکت در مناقصات فکر می‌کنند این دو گواهی شبیه هم هستند. همانطور که گفته شده گواهینامه HSE توسط مراجع صدور یا همان CB ها صادر می‌کردند ولی گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از طرف اداره کار یا همان ( وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی ) استان مورد نظر صادر می‌گردد.

گواهینامه‌ رتبه مشاوره و HSE PLAN هم جز مدارک مورد نیاز برای یکسری از سازمان‌ها جهت شرکت در مناقصات می‌باشند. شما متقاضیان محترم می‌توانید با برقراری تماس با خط‌های ارتباطی مرکز مشاوره و اطلاع رسانی ... و همچنین برقراری ارتباط از طریق واتساپ و اینستاگرام از راهنمایی و مشاوره رایگان مشاوران و کارشناسان مرکز استفاده نمایید و جهت شرکت در مناقصات بسیار توانمند و پیروزمندانه عمل نمایید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه

لطفا از تبلیغ و یا تخریب موسسات صدور گواهینامه و یا موسسات اعتبار دهنده اجتناب فرمایید. . .